GÖĞÜS BÜYÜTME ESTETİĞİ

  • Anasayfa
  • GÖĞÜS BÜYÜTME ESTETİĞİ
img

GÖĞÜS BÜYÜTME ESTETİĞİ

Adım Adım Meme Büyütme Estetiği

1.Meme büyütme ve meme toparlama estetiği arasındaki fark nedir?

Hangisine ihtiyacım olduğunu nasıl anlayabilirim? Yaş, emzirme, gebelik, genetik faktörler gibi birçok nedenden dolayı zamanla göğüslerde sarkma olmaktadır. Muayeneye geldiğinizde ilk olarak göğüs uçlarının köprücük kemiklerine olan mesafesi, göğüs çevresi uzunluğu, omuz genişliği, boy ve kilonuz gibi birçok parametre birlikte değerlendirilerek hangi ameliyata ihtiyacınız olduğu belirlenmektedir. 

2.Ameliyat sürecimiz nasıl olmaktadır? 

Ameliyat öncesinde yapılan ölçüm ve çizimlere göre 4 başlık altında ameliyat planlanması yapılmaktadır. 

a. İnsizyon yeri; meme implantının nereden konulacağına karar verilir, meme altından 1,5 cm’lik kesi ile , meme başından yapılacak kesi ile veya koltuk altına yapılacak bir kesi ile implant yerleştirilebilir. İnsizyon yerine karar verilirken hastanın yaşı, emzirme durumu, keloide (kötü yara izi) yatkınlık ve sosyal yaşantısı gibi durumlar dikkate alınır. 

b. İmplantın konulacağı plan; implant kabaca 2 plana konulabilir, kas altı plan veya kas üstü plan. Kas altı plan artık dual plan 1-2-3 olarak sınıflandırılmaktadır. Hastanın göğüs dokusu kalınlığının orta-iyi olduğu durumlarda kas üstü plan tercih edilebilir. Ancak göğüs dokusunun yetersiz olduğu durumlarda kas altı (dual) plan tercih edilmektedir. Rutin pratiğimizde çoğunlukla daha doğal durması ve implant hatlarını daha iyi saklaması nedeniyle kas altı (dual) planı tercih etmekteyiz. 

c. İmplant şekli; anatomik (damla) veya yuvarlak olmak üzere 2 adet temel implant şekli mevcuttur. Hastanın göğüs yapısı, kilosu, omuz genişliği, istediği göğüs şekli implant seçiminde bize yol gösterici olacaktır. Ben hastalarıma bu seçim sırasında şu soruları sormaktayım; Eğer sizin için dekolte ön planda ise artık destekli sütyen kullanmak istemiyorsanız ve sütyen kullanmadan dahi üst dolgunluğu olan göğüsler istiyorsanız yuvarlak implant seçiniz. Eğer sizin için doğallık ön planda ise, çıplak iken hafif ptotik ve ameliyat olduğu anlaşılmayan göğüsler hayal ediyorsanız damla implant seçiniz. 

d. İmplant büyüklüğü; ameliyat öncesi yapılan çizimde göğüs kafesinin boyutları, omuz genişliği, bel genişliği, boy-kilo da dahil olmak üzere birçok parametre hesaplanılarak hastaya bir implant büyüklük aralığı söylenebilmektedir. Örneğin minimum 250 maksimum 350 cc implant konulabilir şeklinde. Sonrasında daha önce ameliyat olan hastaların sonuçlarından örnekler gösterilerek hangi boyutun hastanın isteğine daha yakın olduğu birlikte belirlenir. 

3.Ameliyat sonrasında çok ağrı oluyor mu, günlük yaşantımıza ne zaman dönebiliyoruz? 

Ameliyat sonrasında 1 gece hastanede kalınmaktadır. Ameliyat bitiminde yeni sütyeniniz size giydirilmekte ve 1 hafta sütyeninizi çıkarmamanız gerekmektedir. Dolayısıyla 1 hafta duş alınamamaktadır. Bazı hastalara dren konulmaktadır. Dren 24 saat sonrasında çekilmektedir.

Ameliyat sonrası 24 saat dolduktan sonra ağrı neredeyse kalmamaktadır ancak bir hafta ciddi istirahat gerekmektedir. Çünkü bu 1 hafta içerisinde ayağa kalkma, yürüme gibi hafif egzersizler sırasında dahi göğüste ağrı ve gerginlik hissi olabilmektedir. Kas altı planın tercih edildiği ameliyatlarda bu ağrı bir miktar daha fazla olabilmektedir. Bir hafta sonrasında ağır kaldırma dışında her türlü günlük aktiviteye geri dönülebilmektedir.

4.Ameliyat sonrasındaki ağrıyı azaltmak için ne yapılabilir?

Bazı uygun hastalarda ameliyat sonrasında ultrason altında intercostal blok yapılabilmektedir. Bu blok sayesinde hastalar bu bir haftayı çok daha konforlu bir şekilde atlatabilmektedir. Ameliyat sonrası 1 haftalık dönemde istirahat edilirse ağrının hissedilmesi ihtimali de çok fazla olmayacaktır.

5.Bu ameliyat ileride emzirmeme engel olacak mı? Göğüs uçlarımda hissizlik olacak mı?

Göğüs büyütme ameliyatı emzirmenize kesinlikle engel olmayacaktır, bu ameliyatın süt kanal veya bezleriyle uzaktan yakından bir ilgisi yoktur. İmplantın konulacağı yer meme başı olarak seçilirse düşük bir ihtimal olarak meme başınızda %10-20 lik bir his kaybı yaşayabilirsiniz. Bu nedenle rutin pratiğimizde 40 yaş altı her hastada meme alt kıvrımı insziyonunu tercih etmekteyiz.

6.Ameliyat sonrası ne zaman spora başlayabilirim, denize girebilirim ve güneşlenebilirim?

Ameliyat sonrası 1.haftadan sonra yürüme, yoga ve bazı plates hareketleri de dahi olmak üzere hafif sporlara başlanabilir. 1.ay sonrası her türlü hafif-ağır spor, yüzme, dalma gibi aktiviteler yapılabilir. Yine 1.haftadan sonra koruyucu bir sütyen ile güneşlenilebilir.

7.Göğüs implantımı ileride değiştirmem gerekir mi? Kapsül oluşumu nedir?

Yeni nesil implantların çoğu ömürlüktür, iki sebeple değiştirilmeleri gerekebilir, birincisi implantınızı büyütmek veya küçültmek istediğinizde, ikincisi implant çevresinde kapsül oluşumu olduğunda. Kapsül oluşumu ameliyat sonrası ortalama 5- 10 yıl sonrasında yüzbinde 1-2 hastada oluşabilen implantı saran ve implantın şeklini bozan bir kılıf oluşması durumudur. Kapsül oluşumunun nedenleri hakkında çok sayıda bilimsel çalışma yapılmıştır, bu nedenlerden birkaçı pürtüklü yüzeyli implant seçimi, ameliyat sonrası ameliyat sahasında kan birikimi (hematom), enfeksiyon olarak sayılabilir. Böyle bir durumda implant çıkartılıp, kapsülün temizlenip yeni bir implantın konulması gerekmektedir. Kapsül oluşumu çok nadir bir durumdur ve kapsül oluşmaması için tüm tedbirlerin alınması halinde bu ihtimal neredeyse sıfır olmaktadır.

8.Bu implantların göğüs kanseri yaptığı doğru mu?

Doğru değil. Bazı implantların kılıfının çevresinde lenfoma oluşumu gözlenmişse de bu durumun implant yapısı ile ilgili olduğu ortaya çıkmıştır ve bu implantlar kullanımdan kaldırılmıştır.

9.Hangi marka implant kullanmaktasınız?

Şuan Mentor ve Motiva marka implant kullanmaktayım. İkisininde avantaj ve dezavantajlarını hastalarıma anlattıktan sonra hastam ile birlikte ortak bir karar vermekteyiz. İki marka da ömür boyu garanti vermektedir.

10 En yakın ne zamana ameliyat ve muayene randevusu alabilirim?

+90 850 805 14 15

+90 534 369 48 07

Online Randevu Formu

Fotoğrafınızı yükleyerek anında plastik cerrahımızdan fikir alabilirsiniz.

Not: Yükleyeceğiniz resimleri arka fonu beyaz olacak şekilde çekiniz.