GÖĞÜS TOPARLAMA VE KÜÇÜLTME ESTETİĞİ

  • Anasayfa
  • GÖĞÜS TOPARLAMA VE KÜÇÜLTME ESTETİĞİ
img

GÖĞÜS TOPARLAMA VE KÜÇÜLTME ESTETİĞİ

Göğüs Toparlama ve Küçültme Ameliyatları Hakkında En Çok Sorulanlar

1.Göğüs Toparlama ameliyatı nedir?

Emzirme, gebelik veya kilo alıp-verme sonrası göğüsleri sarkan hastalarda göğüslerin daha dolgun ve doğal görünmesi için yaptığımız bir ameliyat. Göğüs toparlama ile göğüs küçültmenin temel farkı, göğüs toparlamada istenirse göğüs boyutlarının büyütülebilmesidir. 

2.Göğüslerimi toparlatmada silikon implant kullanıyor musunuz?

Evet, genelde toparlama isteyen hastalara aynı anda çok düşük hacimli silikon konulmasını öneriyorum, böylece göğüslerin tekrar yaş ve emzirmeye bağlı olarak sarkma ihtimalini azaltmış oluyoruz. 

3.Bu ameliyatlarda iz kalıyor mu?

Evet, ters t dediğimiz bir iz paterni oluşuyor, bu iz hastaların yara iyileşme kapasitesine bağlı olarak bazı hastalarda belirli-belirsiz, çok silik beyaz bir iz olarak iyileşiyor. Ama yara iyileşmesi bozuk olan ve sigara içen hastalarda daha belirgin ve kızarık olarak iyileşebiliyor. O yüzden hastalara ameliyat öncesi en az 3 hafta boyunca ve ameliyat sonrasında da en az 2 hafta boyunca sigara içmemelerini şiddetle tavsiye ediyorum. 

4.Bu ameliyatlardan sonra tekrar emzirebilir miyim?

Evet emzirebilirsiniz, göğüs küçültme ameliyatı sonrasında verebileceğiniz süt miktarında biraz azalma olabilse de bu iki ameliyat da emzirmeye engel değildir. Her iki ameliyatta da süz bezleri ve kanalları korunmaktadır. 

5.Bu ameliyatların riskleri neler?

Bu ameliyatlarda hastaların temel kabullenmesi gereken konu izlerdir, bu izler sütyenin, bikininin içinde kalacaklar ama yukarıda da bahsettiğim gibi sizin yara iyileşme kapasitenize , sigara kullanımınıza bağlı olarak neredeyse tamamen kaybolabilir veya kızarık ve belirgin bir biçimde iyileşebilir. 

6.Göğüslerim en fazla ne kadar küçültülebilir?

Göğüs küçültme ameliyatı için başvura hastaların en çok sorduğu soru, temelde bu hastalar göğüs ağırlıklarından bıktıkları için çok fazla küçülmesini istiyorlar. Bu konuda iki faktör önemli; birincisi yeni yapılan göğüslerin omuz genişliği ve vücut yapınızla uyumlu olması gerekiyor. İkincisi ise meme başlarının ve dikiş hatlarının dolaşımını bozmayacak kadar küçültmemiz gerekiyor, dolaşımı bozacak kadar küçültme yapılırsa meme başında ve dikişlerin çevresinde yaralar oluşacaktır. 

7.Ameliyat sonrası oluşacak izlerin tedavisi yok mu?

Tabiki bir takım iz kremleri, nemlendirici kremler ile birlikte kürler tavsiye edilmektedir. Bazen bu izler için hastalarımıza CO2 lazer benzeri uygulamalarımız olmaktadır. Ama temel olarak ameliyat tekniğinin doğru seçilmesi ve sigara içilmemesi bu izleri önlemenin anahtarı. 

8.Ameliyat sonrasında nelere dikkat etmeliyim?

Ameliyat genel anestezi altında ve tam teşekküllü bir hastanede yapılmalıdır. Ameliyat sonrası 1 gece hastanede misafir etmekteyiz sizi. Ertesi gün konulan drenler çekilmekte ve özel koruyucu sütyeniniz ile birlikte sizi taburcu etmekteyiz. 1 hafta evde istirahat etmeniz ve bol proteinli diyet almanız çok önemli. 1 hafta sonrasında bandajlarınızı değiştirip, duş almanıza izin vermekteyiz. 2 hafta sonrasında rutin spor egzersizleri (ağırlık kaldırma dışında) yapılabilir. 

9.En yakın ne zaman randevu alabilirim?

+90 850 805 14 15

+90 534 369 48 07

Online Randevu Formu

Fotoğrafınızı yükleyerek anında plastik cerrahımızdan fikir alabilirsiniz.

Not: Yükleyeceğiniz resimleri arka fonu beyaz olacak şekilde çekiniz.