BURUN ESTETİĞİ

img

BURUN ESTETİĞİ

1.Burun Estetiği Öncesi Kaç Kere Muayeneye Gelmem Gerekiyor?

Burun estetiği öncesi en az 2 muayeneniz olmaktadır. İlkine ön görüşme ikincisi veya üçüncüsüne son görüşme denmektedir. Ön görüşmede burnunuzun şekilsel veya fonksiyonel sıkıntıları incelenmekte ve ameliyat süreci ile ilgili genel bilgiler verilmektedir. Son görüşme ameliyattan ortalama bir hafta öncesinde olmakta burnunuzun şekilsel olarak tasarım örnekleri (simülasyonları) çalışılmakta ve ameliyat öncesi ve sonrası yapmanız gereken hazırlıklar ayrıntılı olarak anlatılmaktadır. 

2.Ameliyat kaç saat sürüyor, hangi teknik ile yapılıyor ve hastane sürecimiz nasıl oluyor?

Ameliyat yapılacak ek işlemlere veya burnunuzun durumuna göre ortalama 2-3 saat arası sürüyor. Kullanılacak tekniğe burnunuzun yapısına ve var olan problemlere göre karar veriliyor. Ameliyat sonrası 1 gece hastanede kalmanız gerekiyor. 

3.Ameliyat sonrası süreç çok ağrılı mı ve kaç gün sonra günlük yaşantıma geri dönebilirim?

Burun estetiği %99 hastada tamamen ağrısız tamamlanılan bir süreçtir. Sadece ameliyat sonrası ilk gece bazı hastalarda anestezi ilaçlarına bağlı olarak görülebilen baş ağrısı olmaktadır. Ameliyat sonrası 1 Haftanızda alçı ve tamponunuz alınmakta ve burun koruyucu bantlarla tekrar bantlanmaktadır. İkinci bandaj ise 5 gün sonra çıkarılmaktadır. Normalde ameliyattan bir hafta sonra çoğu hasta günlük yaşantısına dönebilmektedir.

4.Ameliyat sonrasında çok şişlik ve morluk oluyor mu?

Piezzo veya başka bir sistem kullanılıyor mu? Ameliyat sonrasında ilk 3 gün giderek artan şişlikler hemen hemen herkeste olmakla birlikte, bu şişlikler 3.günden sonra giderek azalır ve ortalama 1.haftanızda yüzünüz tamamen normale döner. Morluk her hastada olmamakla birlikte morarmada cilt yapınız ve cildinizin travmalara verdiği tepki çok önemlidir. Morluklarda aynı şekilde 7-10 gün arasında tamamen kaybolmaktadır. Ameliyatlarda Piezzo ultrasonik sistemi ile birlikte Bienair motor sistemi kullanılmaktadır. Çekiç, törpü işlemleri 5 yılı aşkındır kullanılmamaktadır. 

5.Ameliyattan sonra nefes problemi yaşar mıyım?

Ameliyat sonrası dönemde 6 ay kadar burun içindeki kabuk ve dikişlere bağlı zaman zaman burun tıkanmalarınız olsa da bu durum kalıcı değildir. Ameliyat öncesinde var olan alerji durumunuz bu ameliyatla geçmeyecektir. Alerji dönemlerindeki burun tıkanıklıklarınızın çözümü bu ameliyat değildir.

6.İstanbul dışında yaşıyorum, ameliyat sürecim nasıl olacak?

İstanbul dışından gelen hastaların ameliyat sonrası dönemde 7-8 gün İstanbul’da kalmaları gerekmektedir. Bu hastaların ameliyat öncesi son muayeneleri ameliyattan 1-2 gün önce yapılmaktadır.

7.Kontrol sürecimiz nasıl ve kaç kere kontrole gelmemiz gerekiyor?

Ortalama her hasta için 3 kontrolümüz olmaktadır. İlk kontrol 1-3. Ay arasında, ikinci kontrol 6-9 ay arasında, üçüncü kontrol 12-15. Ay arasında yapılmaktadır. İstanbul dışından gelen hastaların 6-9. Ay kontrolleri çok önemlidir.

8.Burnum çok eğri tekrar eğrilik olur mu ve ameliyattan sonra burun ucum düşer mi?

Burun eğrilikleri genelde 3 e ayrılır, kıkırdak yapısındaki eğrilikler, kemik yapısındaki eğrilikler ve her iki yapıda da eğriliğin olduğu durumlar. Kıkırdak yapısında eğriliğin olduğu burunlarda bu eğriliklerin %100 düzelmeyeceğini, %10-20 arasında bir eğriliğin tekrar ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır. Ameliyat sonrası dönemde her burun ucundaki bir miktar düşme (rotasyon kaybı) olmaktadır. Bu yüzden ameliyat masasında burun ucu hastanın isteğinden mutlaka 5-6 derece daha fazla kaldırılmalıdır. Buna rağmen bazı durumlarda (kıkırdak zayıflığı, çok kalın deri gibi) burun ucu planlanandan da fazla düşebilir. Bu durumun yaşanabileceği hastalara ameliyattan önce ayrıntılı bilgi verilmektedir.

9.Burun estetiği ile birlikte nefes alma ile ilgili sorunlarım çözülebilir mi?

Ameliyat öncesi burun orta kıkırdağı (septum) eğriliklerine bağlı veya kemik eğriliklerine bağlı nefes problemleriniz burun estetiği ameliyatı ile aynı anda giderilebilir. Ancak ameliyat öncesi var olan alerjik rinit veya konka ( burun eti) kaynaklı nefes problemlerinizin çözümü bu ameliyat değildir.

10.En yakın ne zamana ve ne şekilde muayene veya ameliyat randevusu alabilirim?

+90 850 805 14 15

+90 534 369 48 07

Online Randevu Formu

Fotoğrafınızı yükleyerek anında plastik cerrahımızdan fikir alabilirsiniz.

Not: Yükleyeceğiniz resimleri arka fonu beyaz olacak şekilde çekiniz.