DUDAK DOLGUSU

img

DUDAK DOLGUSU

Güzel ve Çekici Dudakların Sırrı 

1. Ne tür dolgular kullanıyorsunuz ve kalıcılığı nedir?

Dudak dolguları günümüzde ikiye ayrılabilir, hyalüronik asit dolgular ve yağ dolgusu. Ben dudak dolgusu olarak sadece hyalüronik asit kullanıyorum. Yağ yapısı itibariyle daha büyük partiküller içeren ve çok akışkan olmayan bir yapıya sahip. Bu yüzden yağ enjeksiyonu ile dudağa istenilen şekil verilemiyor, sadece homojen bir biçimde büyütülmüş oluyor dudaklar, bu da çok istediğimiz bir görüntü değil.

Hyalüronik asit dolgular değişen marka ve kalıcılıkları olsa da ortalama olarak 9 ay -1 yıl civarında kalıcılığa sahiptir. 

2. Dudak dolgusunun yan etkisi var mı?

Dolguların ana maddesi olan hyalüronik asit vücutta halihazırda var olan bir madde ve güvenirliliği kanıtlanmış bir madde. Ama son zamanlarda gerek bazı televizyon ve dergilere konu olan dudak dolgusu sonrası yaşanılan sıkıntıların asıl nedeni saf halde hyalüronik asit bulunmayan dolguların uygulanmış olmasından kaynaklanmaktadır.

Bu uygulamanın temel olarak oluşabilecek iki yan etkisi bulunmaktadır. 

İlki alerji; çok nadir olabilen bu durumun önüne geçebilmek için daha önce hiç dolgu yapılmamış hastalara, işlem öncesinde çok az miktarda dolgu enjekte edilerek beklenmekte ve herhangi bir alerji gelişip gelişmeyeceği izlenmektedir. 

İkincisi dolgu yapılırken yanlış boyutta iğne kullanılmasına veya yanlış bölgeye enjeksiyon yapılmasına bağlı olarak oluşabilecek damar yaralanması ve hasarı. Bu ikinci yan etkinin temel nedeni ise bu uygulamanın eğitimini almamış, uzman doktor olmayan kişilerin bu uygulamayı yapmaya çalışması.

3. Çok doğal olsun, kesinlikle abartı durmasın istiyorum, kaç ml dolgu gerekli bunun için?

Dudak dolgusu için başvuran hastaların temel korkusu, çok büyük ve abartılı durmasıdır. Ama sanılanın aksine 1 kutu yani 1 cc dudak dolgusu ortalama olarak dudak hacmini %4-5 arttırmaktadır.

Aşağıdaki tabloda 1-2-3-4 cc dudak uygulamalarının aynı hastadaki sonuçlarını görebilirsiniz.

4. Dudak dolgusu çok ağrılı bir işlem mi ve kaç gün sonra günlük hayatıma geri dönebilirim?

Dudak dolgusu lokal anestetik krem uygulamasını müteakiben yapılan ve minimal seviyede ağrının hissedilebildiği bir uygulamadır.

Dolgu sonrası nadiren şişlik, morluk oluşabilirse de bu durum özel bir kanül çeşidinin kullanıma girmesiyle birlikte artık görülmemektedir. 

Dolgunun tamamen oturması ve son şeklini alması için ortalama 3-4 gün gerekmektedir.

5. Dudak dolgusu sonrası nelere dikkat etmem gerekmektedir?

Uygulama sonrası bazı hastalara ilk gece buz tatbiki önerilebilmektedir.

Uygulama sonrası ilk 3-4 saat sıcak içecek ve yemeklerden uzak durmanız gerekmektedir.

3 gün günde 2-3 litre su içilmesi çok önemlidir.

Yine bu 3 günlük süreçte alkol alınmaması ve sigara içilmemesi de önerilerimiz arasındadır.

6. Dolgumdan memnun kalmadım, ne yapılabilir?

Daha önce hyalüronik asit dolgusu yapılmış ise, bu dolgu çok basit bir enjeksiyon ile tamamen eritilebilir. Ortalama erime süresi 1-2 saattir.

Ama daha önce yapılan dolgunuz hyalüronik asit değilse, bu durumda dolgunun ameliyat ile çıkartılmasından başka çare yoktur. Cerrahi bu gibi durumlarda %30-40 başarılıdır.

Bu yüzden FDA onaylı, içeriği bilinen, kaliteli bir dolgu tercih etmeniz çok önemlidir.

7. Ne zamana randevu alabilirim?

+90 850 805 14 15

+90 534 369 48 07

Online Randevu Formu

Fotoğrafınızı yükleyerek anında plastik cerrahımızdan fikir alabilirsiniz.

Not: Yükleyeceğiniz resimleri arka fonu beyaz olacak şekilde çekiniz.